Řezací plotr
roland CAMM-1 GS 24
Pomocí plotru lze snadno vyrobit samolepky nebo potisky na textil
Maximální pracovní šířka 584 mm a délka 25 000 mm
Stroj se ovládá pomocí softwaru Cut Studio
Pro vyřezávání potřebuješ ideálně vektorovou grafiku ve formátech EPS, AI (AI verze 8 a starší), případně rastrovou grafiku PNG, JPG, kterou musíš před řezáním upravit
Rychlost řezání 10–500 mm/s ve všech směrech
Mechanické rozlišení 0,0125 mm/krok
Softwarové rozlišení 0,025 mm/krok
Pro přístup k plotru a termolisu musíš absolvovat školení na plotr. Nejbližší termín školení najdeš na našem webu.
Celé školení najdeš také v online podobě (zatím nenahrazuje zaškolení, slouží pouze jako připomenutí).
Pokud si vyhovuje textový návod, najdeš ho zde.
ZAŽEHLOVÁNÍ NA TEXTIL
- textil
Pro úspěch zvol správnou textilii. Nažehlovací fólie (SISER P.S. FILM) zakoupené v e-shopu FabLabu jsou vhodné pouze pro 100 % bavlnu, 100 % polyester nebo jejich směsi. Např. u elastanu může dojít ke scvrknutí látky. Fólie pro jiné druhy textilu je nutné si zakoupit samostatně.
2. PŘÍPRAVA GRAFIKY
Při nažehlování na textil musíš grafiku vyřezat zrcadlově! K tomu slouží v Cut Studiu funkce „Mirror“. Pokud ti ozrcadení nefunguje, zkus si pohrát s funkcemi „Group"/„Ungroup“/„Break to polyline“. Ozrcadlení ale můžeš provést už v grafickém programu.
3. zažehlení
Zažehlení fólie prováděj rovnou ve FabLabu pomocí termolisu, který má správnou teplotu (cca 150 °C) a vyvine dostatečný tlak. Žehličkou doma to fungovat nebude. Do termolisu vlož textil, na ni správnou stranou fólii (průhlednou nahoru) a zažehli po dobu 15 s. Krycí vrstvu fólie odstraň zatepla.
TIPY & TRIKY
Hotový textil nech minimálně 24 hodin odpočívat bez mechanického namáhání, ideálně pověšený na ramínku. Doporučujeme prát na max. 40 °C, naruby a nepoužívat aviváž.
Před řezáním nažehlovací fólie si nezapomeň vyřezat testovací vzorek a nastav správný přítlak (můžeš začít na hodnotě 90 gf).
Aby se ti grafika lépe vyloupávala, můžeš si ji nechat chvíli nahřát v termolisu, působením tepla se od sebe odřezané kousky lépe oddělí.
Černá nažehlovací fólie občas oslepuje senzory stroje. Je dobré si ji uříznout na míru (neřezat z role) a při zavádění do plotru vybrat funkci „PIECE“. Plotr si tak fólii celou přeměří a buď se kousne v půlce nebo ne. Pokud ne, tak je vše v pohodě a můžete řezat.
Při práci s jinými druhy nažehlovacích fólií se vždy řiď technickým listem od prodejce (vhodnost textilu, teplota a doba zažehlení, odstranění krycí fólie a další).
KDE ZAKOUPIT fólie a příslušenství pro plotter:
TISK PODLE OŘEZOVÝCH ZNAČEK
Existuje přehledný anglický manuál, který popisuje i pokročilejší funkce.
Plotr umí řezat podle ořezových značek (tzv. synchronizace print and cut)! Díky moc Martinovi Ukropovi za návod a template.
Chcete-li si hrát s pokročilejšími nastaveními (overlap cutting, material quality, přesnější nastavení přítlačné síly, ...) je pohodlnější nastavovat to v počítači (dialogové okna “Cutting” a “Cutting setup”) než na stroji (a je menší pravděpodobnost, že to pak zapomenete přestavit zpátky).
UŽITEČNÉ ZDROJE
KOHO SE PTÁT
Pokud potřebuješ něco zkonzultovat mimo otevřené hodiny, zeptej se Dana Šína.