CNC obráběcí stroje
CNC akademie

Obráběcí stroje vyžadují komplexnější přípravu dat než většina strojů ve FabLabu, a pro jejich obsluhu je proto nutné absolvovat CNC akademii.

Pro CNC stroje je potřeba si připravit data předem. Pro začátečníky je program VCarve Pro (pouze frézka Jeřábek). Pro pokročilejší pak program Fusion 360.

Vcarve pro

Pro tvorbu základních 2D a 3D drah pro CNC používáme program Vcarve pro Makerspace edition. Je vhodný pro začátečníky a zvládne pracovat i s 2D daty z Corelu nebo Inkscapu. 

Systém práce ve Vcarve

Jako otevřená dílna máme nárok na výhodnější licencování. Pro chystání souborů doma si můžeš stáhnout VCarve pro trial verzi. Ta sama o sobě ale neumožňuje vytvářet dráhy nástrojů. To funguje až po vložení specifického Makerspace ID, následně je možné využívat všechny funkce programu kromě exportu drah pro CNC. Stačí tedy exportovat projekt jako .crv, ten pak otevřít na jednom z počítačů ve FabLabu, na kterém už dráhy exportovat lze.
Po stažení VCarve pro trial zvol na horní liště "Help", a úplně dole vyber "About VCarve pro..." . Uprostřed okna je možnost zadat Makerspace ID.

Pokud ti nepůjde zadat Makerspace ID, stáhni tuto verzi VCarve.

Naše Makerspace ID:
E4CEE-1650E-BAC59-3A3FA-B743A-7CF87-B6AE7

Doporučené kanály pro samostudium

Fusion 360

Pro pokročilejší programování CNC používáme program Fusion 360, který umí jak tvorbu digitální předlohy výsledného výrobku (CAD - Computer Aided Design), tak tvorbu drah pro nástroje (CAM - Computer Aided Manufacturing).

Pro to, aby ti fungoval export Gcode správně musíš mít nainstalovaný postprocesor. Tento soubor najdeš úplně dole na této stránce. Jak nainstalovat postprocesor.

Limitace Fusionu

Fusion je bohužel v základní free verzi limitovaný. Například neumí rychloposuv nástroje, nebo současný pohyb všech 5 os u Pocket NC frézky. 

I přes tyto omezení jde ale o velmi dobrý program a vyplatí se z něj naučit alespoň základy. 


PS: Pracujeme na spolupráci s firmou která Fusion vyvíjí. Pokud by se to povedlo, získali bychom 10 licencí placené verze Fusionu.

Doporučené kanály pro samostudium

NYC CNC▶️

Ukázkové projekty s návodem

Blok na nože

Reproduktory

Jednoduchý stůl

Stojánky
na svíčky

Výrobky z FabLabu

Kde nakupovat nástroje a materiál

Nástroje

Základní nástroje pro CNC najdeš u nás na eshopu. Nákupy z jiných eshopů jsou samozřejmě možné, jen si dej pozor na kvalitu a výběr správného nástroje pro správnou operaci.

Jak vybrat typ frézy.

Další kvalitní eshopy pro frézy:

www.igm.cz (pouze dřevo a plast)

www.datronshop.cz (univerzální frézy, dražší)

-

Materiál pro stroje u nás neprodáváme. Níže najdeš seznam míst, kde se dá koupit materiál pro obrábění:

Dřevo

AZ Wood (dodavatel v Brně)

Pila Sladký (největší výběr)

JV dýhy (exotická dřeva)

Pišlik (odřezky)

plast

Multiplast

Hliník

Hliník se dá obrábět na všech našich CNC strojích. Níže najdeš seznam vyzkoušených obchodů:

ALMS - Brno

eHliník - Online (nabízí okamžitou kalkulaci a služby navíc)

Soubory