Vakuová formovačka
MAYKU FORMBOX


JAK NA TO?

pravidla

PŘÍSLUŠENSTVÍ

Pro správnou funkci formovačky je potřeba připojit vysavač. Najdeš ho v mechadílně, používej pouze modrý vysavač NAREX VYS 25-21 označený piktogramem formovačky!


Pro práci s fóliemi na odlévání pryskyřic používej tento nástavec pro rovnoměrný ohřev. Najdeš ho ležet u formovačky.

Ve vakuové formovačce se používají tenké plastové fólie. Podle druhu výrobku lze zvolit ten správný druh fólie. Zakoupit si je můžeš na našem e-shopu.

JAK NAVRHNOUT SPRÁVNÝ MODEL

Šablona pro vakuové tvarování má svoje pravidla, která zabezpečují, že fólie šablonu správně okopíruje. Na obrázcích níže jsou zobrazená pravidla pro geometrii šablon. 

#1 PODSEKNUTÍ

Po vytvarování musí být možné odebrat model z fólie. Pokud má model podseknutí, není to možné. Model musí být shora plně viditelný, a tak poznáme, že žádné podseknutí nemá.

#2 ÚHLY

Pro správné oddělení šablony z formy je dobré přidat modelu úhly. Svislé stěny by tam měly mít alespoň 3° zkosení. Oddělení tak proběhne v pořádku u šablony i u finálního odlitku (např. křehké čokolády).

#3 Zaoblení

Fólie nedokáže okopírovat velmi ostrý roh nebo přechod. Proto je dobré pracovat se zaobleními (např. zaoblení o velikosti 2 násobku tloušťky fólie).
Mírné ostré přechody jsou bez problému.

#4 OTVORY

Vysavač vytváří podtlak jen u prvků, ke kterým se dostane. Může se stát, že fólie vytvoří kapsu, kam už vakuum nedojde. Proto je dobré vytvářet otvory, kterými vakuum přichytí fólii i na taková místa. Průměr díry je dobré držet nad hodnotou 2 mm.

3d TISK A FORMBOX

Výtisky doporučujeme z materiálu PETG, nebo ASA (zvlášť pokud chceme formovat více fólií). U PLA hrozí, že nahřátá fólie způsobí prohnutí modelu.
Pro zjednodušení procesu tisku jsme vytvořili konfiguraci, kterou si můžete nahrát do Prusa Sliceru (Soubor -> Import -> Importovat konfiguraci). Potom je nutné vybrat materiál PETG, nebo ASA. Všechny ostatní nastavení jsou pro tiskárnu MK3S(+) již upravené.

Fólie model obepne opravdu přesně, a je tak dobré výtisk opracovat např. smirkovým papírem s nízkou hrubostí (např. P600 pod vodou). Hezký povrch modelu jde také vytvořit žehlením, neboli nastavením Ironing v PrusaSliceru.

Více informací najdeš třeba v tomto článku.

KOMPATIBILNÍ MATERIÁLY

Ve FormBoxu lze používat různé tloušťky termoplastických fólií v tloušťkách od 0,25 do 1,5 mm (PETG, HIPS, ABS, polystyren, polypropylen, polykarbonát, polyethylen, akrylátové sklo). Fólie používej pouze ty, které si zakoupíš na e-shopu FabLabu.

Fólie na výrobu forem
0,5 mm

Fólie na výrobu forem
1,0 mm


Fólie na výrobu obalů, prototypů 0,5 mm


Fólie na odlévání pryskyřic 1,5 mm


ODLÉVÁNÍ

Jednou z hlavních výhod použití vakuové formovačky je výroba jednorázových i znovupoužitelných forem pro odlévání. Formy vyrobené z fólií jsou tak levnou a jednoduchou alternativou k výrobě silikonových forem. Do plastových forem lze odlévat celou řadu jedlých i nejedlých materiálů – beton, silikon, čokoládu, želé, pryskyřice, vodu/led, pěnu, jesmonit nebo sádru. Fantazii se meze nekladou. 

Plastové fólie určené pro výrobu forem (viz výše) se vyznačují svojí nepřilnavostí a hladkostí, vyjmutí hotových výrobků je proto hračka.

TIPY NA PROJEKTY

Vlastní tabulka čokolády

Obal na výrobek

Užitečné ZDROJE

KOHO SE PTÁT?