Vítej ve FabLabu! 

To, že jsi tady znamená, že to s tvořením myslíš vážně. Níže jsme pro tebe připravili přehled toho, co potřebuješ vědět do začátku.

Sleduj nás na našich sociálních sítích!

FacebookInstagramLinkedInYouTube

ČLENSTVÍ

JSI PŘIPRAVEN/a ZAČÍT TVOŘIT?

Členství se aktivuje většinou do maximálně 10 minut.

Jak si zruším členství?

Jaké členství si mám vybrat?

Jak si změním druh členství?

fablab e-shop

NÁKUP MATERIÁLU

REZERVACE STROJŮ

cesta makera

stROJE A JEJICH PRAVIDLA

ŠKOLENÍ NA STROJE

PRAVIDELNÁ PREZENČNÍ ŠKOLENÍ

Tato školení se vypisují pravidelně, standardně 1 za měsíc.

ŠKOLENÍ ONLINE

Nechceš čekat na termín fyzického školení? Na většinu strojů už se můžeš proškolit i online.

Jak se proškolím online?

AKADEMIE A KURZY

PŘEHLED AKADEMIÍ

PŘEHLED PROBĚHLÝCH KURZŮ

meetupy a další akce

KOMUNITA

discord

Na našem Discordu se online sdružuje komunita kolem dílny – diskuze o strojích, možnost pokládat dotazy týmu FabLabu a mnohé další.

newsletter

Minimálně jednou za měsíc ti do e-mailu přistane nejčerstvější info z dílny a světa FabLab Brno. Přihlásit k newsletteru se můžeš zde.

akce

FabLab je o lidech. Být spolu offline nás baví. Moc rádi tě na nějaké akci u nás uvidíme.

praktické info

hlášení poruch

SAMOObslužný sklad

uložení projektů

vjezd do areálu

POČÍTAČE & SOFTWARE

FAQ

Co když něco rozbiju?

Máme pojištění. Pokud tedy stroj používáš v souladu s absolvovaným školením a přesto se něco stane, můžeš být v klidu. Při porušení pravidel nebo neopatrném zacházení je pojištění na každém zvlášť. Věříme, že se všichni makeři budou ke strojům chovat ohleduplně.

Co když něco rozbiju?

Máme pojištění. Pokud tedy stroj používáš v souladu s absolvovaným školením a přesto se něco stane, můžeš být v klidu. Při porušení pravidel nebo neopatrném zacházení je pojištění na každém zvlášť. Věříme, že se všichni makeři budou ke strojům chovat ohleduplně.

Co mám dělat, když si nevím rady s ovládáním strojů?

Přijdi do FabLabu v otevřených hodinách (PO 12–18, ST 20–23, PÁ 8–11 a SO 10-14), najdi FabLab asistenta ve FabLab tričku a zeptej se ho/jí na co potřebuješ.

Rád bych něco tvořil, ale nevím co. Co mám dělat?

Mrkni pro inspiraci na projekty #madeinfablabbrno. Dále doporučujeme hledat podle hastagů a klíčových slov na Instagramu, Pinterestu nebo Youtube.

#lasercut #3Dprinting #cncproject #fablab #dyi #embroidery #vacuumforming #arduino

Mohu si do dílny nosit vlastní materiál?

Ano, materiál si můžeš nosit svůj – nejčastěji se jedná o překližky a další materiály pro laser. Nicméně si pohlídej pravidla u každého stroje. Některé stroje mají vybrané zakázané materiály (např. PVC v laseru) a v některých je používání vlastních úplně zakázáno (filamenty pro 3D tisk). Pokud si nechceš zbytečně zatěžovat mozek, materiály si nakup přímo na našem e-shopu – mají vhodné rozměry, jsou kvalitní a k dispozici 24/7 v samoobslužném skladu.

Mohu někomu půjčit svoji přístupovou kartu?

Ne, přístupové karty a na nich nahraná školení jsou nepřenosné. Pokud si ale chceš do dílny vzít kamaráda/ku, který/á se bude dívat, jak tvoříš, problém to určitě není.

Nevím si rady a na této stránce jsem nenašel odpověď.

Pokud si opravdu nevíš rady, napiš na Discord do příslušného kanálu nebo na info@fablabbrno.cz.

FABLAB SLOVNÍK

Maker [mejkr] je inovátor, vynálezce, kutil, designér i nadšenec. Každý, kdo se nespokojí s dostupnými věcmi, tvoří si nové, ale zároveň si je nenechává pro sebe – sdílí je s ostatními. Je to zkrátka kutil 21. století nacházející smysl v tvoření.

Tým lidí starající se o chod dílny, funkčnost strojů i program, který ti pomůže se v digitálním řemesle posouvat. Pokud něco nevíš, nebo máš tip na zlepšení, obracej se na ně. Zastihneš je buď v kanclu FabLabu nebo na mailu info@fablabbrno.cz.

Časové bloky (PO 12–18, ST 20–23, PÁ 8–11 a SO 10-14), ve kterých je členům k dispozici asistent/ka. Má na sobě FabLab tričko a poradí ti s ovládáním strojů, vydá ti přístupovou kartu nebo pomůže s projektem.

Digitální řemeslo je spojení tradičních řemeslných postupů a nástrojů s digitálními výrobními stroji. Dá se aplikovat téměř ve všech oblastech života. Prostřednictvím digitálního řemesla můžete vyrobit téměř cokoli, od klíčenky až po chytrého robota. 

FabLab je digitální otevřená dílna poskytující přístup k pokročilým digitálním výrobním strojům, materiálům a znalostem. Místo pro tvoření, učení, inovaci a setkávání se s podobně smýšlejícími lidmi.
FabLaby jsou jeden z druhů otevřených dílen (tzv. makerspace), které splňují několik pravidel stanovených nadací Fab Fundation a jsou napříč propojeny v globální síť. Skvělá prezentace o FabLabech zde.

Kolem FabLabů se buduje silná komunita jedinců se stejným zájmem, která spojuje makery po celém světě. Maker Movement je celosvětový fenomén zahrnující různé skupiny lidí: od high-tech robotických týmů a geeků přes důmyslné řemeslníky a excelentní vědce až po garážové kutily. 

FABLAB family

Naše první a největší dílna, kterou jsme otevřeli v dubnu 2017, jako první FabLab v Česku. Najdeš u nás CNC frézku, mechadílnu, ohýbačku plastů, hromadu 3D tiskáren, laserovou a vinylovou řezačku, vyšívací stroj a spoustu dalšího! Sídlíme v Brně v blízkosti Technologického parku. O tom, co jaký FabLab je a jak mluví si můžeš přečíst v handbooku FabLabu (CZ, EN).

FABLAB KUMST

Naše druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna je součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní výhradně vzdělávací akce např. semestrální Akademie digitálního řemesla. V současnosti není dostupná v rámci standardního členství.

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích. 

Na YouTube kanálu FabLab University najdeš rozhovory se zajímavými makery, recenze strojů a materiálů, ale hlavně video tutoriály. Díky nim se můžeš naučit vytvářet 2D i 3D grafiku, pracovat s Arduinem nebo ovládat různé typy 3D tiskáren. 

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice! S parťáky z Make More připravujeme program pro Brno i Prahu. Více najdeš tady.

Sleduj nás na našich sociálních sítích!

FacebookInstagramLinkedInYouTube