Frézka Jeřábek

Specifikace

Kalkulačka řezných podmínek

Otevřít na telefonu.

Kalkulačka pomáhá eliminovat jednu z nejčastějších chyb - špatné nastavení řezných podmínek, které vede ke tření, a ve výsledku ke zničení nástroje. 

Jak ji používat?

Kalkulačka není perfektní, a může se stát, že pro tvůj nástroj budou parametry příliš pomalé/rychlé. Pro úpravu řezných podmínek můžeš přímo na stroji použít tlačítka +-10 % u parametru G1 (pracovní posuv).


Postup frézování

NavodCNCFabLab.pdf

Návod pro používání srovnávací frézy (pro začátečníky doporučujeme si postup nejdřív vyzkoušet s někým z lektorů akademie)

Vysvětlivky k ovládacímu panelu

Otázky a odpovědi

Je používání CNC zpoplatněné?

Ano, používání CNC Jeřábek je zpoplatněné 50 korunami za hodinu používání. Stroj je tedy možné využívat až po rezervaci na našem eshopu. Nechceme ale, aby členové spěchali při prvních hodinách samostatného používání, a mají tak první tři hodiny zadarmo.

Jaké školení musím absolvovat abych mohl/a frézku používat?

CNC je jeden z nejnebezpečnějších strojů ve FabLabu, a zároveň je příprava dat celkem komplikovaná. I proto je pro CNC vypsaná samostatná pětihodinová akademie + hodina mentoringu. Nejbližší termíny najdeš zde.

V jakém programu se připravují modely/vektory pro CNC?

Pro tvorbu digitální předlohy výrobu můžeš použít jakýkoli program, který zvládne exportovat .svg, .dxf, .obj, .3ds, .vrml, .3dm, .skp. Pokud chceš pro tvorbu drah nástrojů použít Fusion 360, seznam je ještě delší.
Oba námi preferované programy pro přípravu drah nástrojů (viz další otázka) umí sami vytvářet předlohy, a tak můžeš použít přímo VCarve nebo Fusion.

V jakém programu se připravují dráhy nástrojů pro CNC?

Primárně využíváme na přípravu dat program VCarve pro. Pokud pracuješ ve Fusion 360, je možné použít i tento program. Pro oba máme nachystané a otestované postprocesory (nastavení pro konkrétní stroj)

Kde najdu stroj CNC Jeřábek?

CNC Jeřábek je hodně hlučný stroj a tak jsme se rozhodli přesunout ho do 2. patra. Najdeš ho v levém křídle (když se díváš přímo na výtah) úplně na konci chodby vlevo.

Jaké materiály můžu na stroji obrábět?

CNC Jeřábek umí se správnými nástroji obrábět dřevo (MDF, tvrdé dřevo, měkké dřevo...), neželezné kovy (hliník, měď,...) a plasty (plexisklo, PC, ABS,...).
Vzhledem k použitým ložiskům ve vřetenu nejde obrábět ocel. 

Jak se upínají nástroje?

Jak se přenáší soubory do stroje přes sít?

Nejdřív na ploše najdi ikonu "FileZilla Client".

V programu vyber rozbalovací šipku dolů.

Klikni na "cnc"

V pravém okně se ti zobrazí soubory ve stroji. Můžeš je upravovat, nebo pomocí drag & drop přidávat další. 

Novinky od CNC

Absolventi CNC akademie, kteří zároveň splní první projekt dostávají jednou za čas novinky týkající se CNC frézky.