Frézka Jeřábek

Specifikace

  • pracovní prostor 1500x1500x400

  • maximální otáčky vřetene 24000 RPM

  • zásobník na 8 nástrojů (pozor, 8. nástroj úplně vpravo neslouží k frézování, jde o zaměřovací trn, tj. maximální počet uživatelsky využitelných nástrojů 7)

  • max. pracovní rychlost 10000 mm/min., max. rychloposuv 25000 mm/min

  • rozměr stopky nástroje 2-20 mm

  • dvouzónový vakuový stůl + T drážky na upevnění materiálu

  • stroj je zpoplatněný 50 ,- na hodinu používání

Postup frézování krok po kroku

Postup frézování - Jeřábek Delta 210S.pdf

Vysvětlivky k ovládacímu panelu

Otázky a odpovědi

Je používání CNC zpoplatněné?

Ano, používání CNC Jeřábek je zpoplatněné 50 korunami za hodinu používání. Stroj je tedy možné využívat až po rezervaci na našem eshopu. Nechceme ale, aby členové spěchali při prvních hodinách samostatného používání, a mají tak první tři hodiny zadarmo.

Jaké školení musím absolvovat abych mohl/a frézku používat?

CNC je jeden z nejnebezpečnějších strojů ve FabLabu, a zároveň je příprava dat celkem komplikovaná. I proto je pro CNC vypsaná samostatná pětihodinová akademie + hodina mentoringu. Nejbližší termíny najdeš zde.

V jakém programu se připravují modely/vektory pro CNC?

Pro tvorbu digitální předlohy výrobu můžeš použít jakýkoli program, který zvládne exportovat .svg, .dxf, .obj, .3ds, .vrml, .3dm, .skp. Pokud chceš pro tvorbu drah nástrojů použít Fusion 360, seznam je ještě delší.
Oba námi preferované programy pro přípravu drah nástrojů (viz další otázka) umí sami vytvářet předlohy, a tak můžeš použít přímo VCarve nebo Fusion.

V jakém programu se připravují dráhy nástrojů pro CNC?

Primárně využíváme na přípravu dat program VCarve pro. Pokud pracuješ ve Fusion 360, je možné použít i tento program. Pro oba máme nachystané a otestované postprocesory (nastavení pro konkrétní stroj)

Kde najdu stroj CNC Jeřábek?

CNC Jeřábek je hodně hlučný stroj a tak jsme se rozhodli přesunout ho do 2. patra. Najdeš ho v levém křídle (když se díváš přímo na výtah) úplně na konci chodby vlevo.

Jaké materiály můžu na stroji obrábět?

CNC Jeřábek umí se správnými nástroji obrábět dřevo (MDF, tvrdé dřevo, měkké dřevo...), neželezné kovy (hliník, měď,...) a plasty (plexisklo, PC, ABS,...).
Vzhledem k použitým ložiskům ve vřetenu nejde obrábět ocel.

Jak spočítám řezné podmínky pro frézování?

Řezné podmínky (speeds and feeds) se počítají podle dvou vzorečků. Celý postup výpočtu najdeš tady.

Výpočet je v češtině, ale VCarve i Fusion jsou v angličtině. Pro přehlednost přidáváme překlad dvou nejdůležitějších pojmů:

Otáčky vřetena = Spindle speed
Posuv rychlosti do řezu = Feedrate

Poznámky k výpočtu:

  • Náš stroj je omezený vřetenem, které má efektivní otáčky v intervalu 12000-24000 (dolní hranice 12000 platí pro frézování, u vrtání je možné jít níž), je tedy nutné do vzorečku posuvu vložit buďto 24000, nebo 12000 pokud vypočítaná hodnota je mimo výše zmíněný interval.

  • Zásuvový posuv (Plunge rate) není ve výpočtu zmíněný. Spočítá se jako 1/3 klasického posuvu.

PS: Pracujeme na kalkulačce řezných podmínek. Jakmile bude hotová, umístíme ji sem na wiki.