Akademie digitálního řemesla

Na této stránce najdeš podrobnější informace o komplexním vzdělávacím programu Akademie digitílního řemesla.

Obsah jednotlivých lekcí

1. lekce: úvod a řezací plotr

V první části se seznámíš s průběhem a organizací Akademie. Ve druhé části se naučíš ovládat řezací plotr, zorientuješ se v ovládacím software CutStudio a projdeš si postup tvorby vlastních polepů nebo potisků. Prakticky si v rámci semináře vyzkoušíš tvorbu nálepky a v rámci kreativní výzvy bude tvým úkolem vyrobit potisk na textil.    

Více informací o řezacím plotru (Wiki)

2. lekce: laserová řezačka

Seznámíš se s řezáním a gravírováním pomocí CO2 laseru. Naučíš se pracovat se strojem Speedy 360 a ovládacím systémem JobControl. Vyzkoušíš si tvorbu vlastní jednoduché 2D vektorová grafiky v softwaru Inkscape a představíme si i online generátory plánků a dostupné databáze ke stahování hotových plánků.  Vyrobíš si vlastní přívěsek a v rámci kreativní výzvy pak dřevěný toolbox.   

Program ke stažení před lekcí (Inkscape)

Naše výukové video k dalšímu vzdělávání - Příprava dat pro laser (Inkscape)

Více informací o laserové řezačce (Wiki)

3. lekce: vektorová grafika v Inkscape

Naučíš se vytvářet vlastní vektorovou grafiku za použití vektorového grafického programu Inkscape. Ovládneš jeho nástroje a vytvoříš už i komplexnější projekt.  Projdeme tvorbu dřevěných ozdob, šachových figurek nebo dřevěných hodin. Kreativní výzvou bude skupinový projekt - výroba deskové hry.


4. lekce: 3D tisk

Seznámíš se s technologií 3D tisku. Naučíš se pracovat s FSM tiskárnou Prusa MK3S a a přípravovat data v PrusaSliceru. Zvládneš si připravit vlastní jednoduché 3D modely v softwaru Tinkercad a představíme si online databáze ke stažení hotových modelů. V rámci kreativní výzvy si vyzoušíš vytisknout buď vlastní model, nebo cokoliv z online databází. 

Program ke stažení před lekcí (Prusa Slicer)

5. lekce: základy modelování ve Fusion 360

Seznámíš se s pokročilejším programem, který umožňuje tvorbu jednoduchých i komplexních projektů. Naučíš se základy 3D modelování v programu Fusion 360. Projdeme tvorbu náčrtů, vazeb, kótování i to, jak díky nim vytořit 3D model.  Kreativní výzvou bude modelování hodinového strojku podle výkresu. 

Program a návod ke stažení před lekcí (Fusion 360)

6. lekce: CNC frézování

Seznámíš se s technologií CNC frézování. Naučíš se ve Fusion 360 připravovat data pro CNC frézku. Vyzkoušíš si 2D a 3D obrábění a naučíš se obsluhovat CNC frézku a obládat ji pomocí softwaru Candle. V rámci kreativní výzvy si vyfrézuješ dřevěný stojánek na telefon.

7. lekce: komplexní návrhy ve Fusion 360

Naučíš se navrhovat vícedílné projekty - vytvářet návrhy o více komponentech s vazbami - a generovat z nich data pro příslušné stroje. Představíme si i možnosti přidělování materiálů, vzhledu a renderování. Kreativní výzvou bude tvorba nástěnného držáku na toaletní papír.

8. lekce: šicí a vyšívací stroj

Seznámíš se s programovatelným šicím a vyšívacím strojem Brother Inovis 5. Naučíš se získávat návrhy pro šití a vyšívání a projedeme i základní obsluhu stroje

9. lekce: základy programovatelné elektroniky s Arduino

Seznámíš se s programovatelnou elektronikou a tvorbou interaktivních projektů. Naučíš se rozlišovat a používat různé elektrické komponenty (LED žárovky, servomotory ...), zapojovat je do obvodů a řídit je pomocí vývojové desky typu Arduino a programovacího jazyka Wiring. 

Program ke stažení před lekcí (Arduino)

Naše výuková videa k dalšímu vzdělávání

10. lekce: formování a odlévání

V téhle lekci se zašpiníš! Ale taky se dozvíš, jak tvořit různé typy forem a jak odlévat různé materiály. Naučíš se vytvořit formu podle modelu ve Fusion 360. Vyrobíš si 3D tištěnou formu a silikonovou formu. Vyzkoušíš si odlévat různé materiály (silikon, sádra, beton, vosk, čokoláda, pryskyřice). Kreativní výzvou bude odlití betonového nebo sádrového svícnu v silikonové nebo 3D tištěné formě.

Video k dalšímu vzdělávání (výroba betonového květináče)

Video k dalšímu vzdělávání (průvodce pro začátečníky)

11. lekce: design thinking workshop

Touhle lekcí tě provede lektorka FabLabu Martina Ondrová. Naučíš se, jak myslet out of the box, jak pracovat s nápadem a získáš inspiraci a nástroje pro vymýšlení závěrečního projektu Akademie.

Akademií tě provede Daniel

Dan je jedním z nejzkušenějších makerů a lektorů v týmu FabLabu Brno. Už od mala ho zajímalo, jak věci, hlavně ty mechanické, fungují. Od rozebírání a skládání propisek se přes Merkur, programování, 3D modelování, 3D tisk a  tvorbu IoT projektů dostal v roce 2018 k FabLabu, kde potřeboval vyfrézovat díly na vlastní 3D tiskárnu. :) Rád si udržuje širší záběr a učí se od každého něco.

V rámci Akademie Digitálního řemesla se na něj můžeš obracet ohledně obsahu lekcí, kreativních výzev nebo závěrečného projektu. 

Zastihneš ho na tel.: 607 893 538 

Organizaci má na starost Soňa

Soňa se stará o marketing a komunitu kolem FabLabu Brno. Bude ti posílat informační maily, odpovídat na dotazy a vyřizovat organizační požadavky. A taky zajistí chlebíčky na poslední lekci akademie. :)

Během Akademie digitálního řemesla se a ni obracej s čímkoliv ohledně organizace.

Zastihneš ji na mailu baranova@fablabbrno.cz nebo na tel.: 775 085 090

o stroje se stará Adéla

Za prostor dílny a všechny stroje odpovídá Adéla. Kdyby něco nefungovalo nebo kdybys narazil/a na závadu, neváhej jí napsat. K nahlášení poruchy můžeš použít i QR kódy, které jsou rozmístěné v dílně a po naskenování tě přesměrují do formuláře, kde chybu jednoduše reportuješ. 

Zastihneš ji na mailu drnovska@fablabbrno.cz.